Alergia na leki
Alergia na leki

Alergia na leki

Wywoływanie reakcji uczuleniowych przez lekarstwa rzeczywiście jest powszechnym zjawiskiem, ale uzależnione jest to przede wszystkim od tego, jakiego typu medykamenty wybieramy oraz na jaki ich rodzaj się decydujemy, jak często je zażywamy i w związku z jakimi dolegliwościami chorobowymi.
Alergia na leki bardzo często objawia się dopiero po kilku miesiącach, albo w nierzadkich przypadkach nawet i latach zażywania danego preparatu. Powód? Przede wszystkim wiąże się to z faktem, że chwytaki przeładunkowe po lekach pojawia się charakterystyczna wysypka, która często po paru dniach zanika a z czasem pojawia się znowu i to odwraca uwagę od realnego problemu. Wydaje się, że gdyby chodziło o alergię na lekarstwa, to byłoby to bardzo mało prawdopodobne, żeby swędzące krostki zeszły, mimo tego, że ciągle zażywamy te same medykamenty, a jednak tak się czasem zdarza- chwilowe wyciszenia i ponowne nawroty alergiczne. Alergia na leki jest jednakże licówki bez szlifowania pojęciem bardzo szerokim do tego stopnia, że ciężko jest ją wrzucić do jednego wora z wszelkimi reakcjami uczuleniowymi. Niemniej jednak ich wspólną cechą okazuje się fakt, że wywołują one wszystkie nadwrażliwość.
Istnieje kilka typów reakcji alergicznych, do jakich zalicza się przede wszystkim sześć typów reakcji a mianowicie za dwa główne i najbardziej charakterystyczne uznaje się typ A oraz typ B. W pierwszym przypadku mowa o działaniu uzależnionym stricte od tego, jakie są właściwości poszczególnych medykamentów, a także od tego, jaką dawkę będziemy musieli przyjąć określonego leku. Warto oczywiście pamiętać o tym, żeby nie przekraczać tej porcji, bowiem samo przesadzenie z ilością lekarstwa powoduje reakcje uczuleniowe. Z kolei alergia typu B jest reakcją związaną z wystąpieniem uczulenia na określony specyfik bez względu na to, jakie dawki podamy. Warto wspomnieć, że jest to wtedy gwałtowna reakcja natychmiastowa.